Sen neandertálca za katedrou

Autor: Karel Dvořák | 20.10.2012 o 9:10 | (upravené 20.10.2012 o 10:15) Karma článku: 9,20 | Prečítané:  1082x

Viem, je to uletená predstava: nízky vlasatý chlapík so skazenými zubami a širokým nosom sedí za učiteľským stolom. Oblečený je do špinavých koží, tvári sa nechápavo, hoci ľudia, ktorí sedávajú na jeho mieste, zvyčajne pôsobia rozumne a čisto. Dojem neandertálca z dnešných učiteľov môžete mať z celkom iných dôvodov než z tupého výrazu tvárí alebo primitívneho odevu. Neandertálskym pachom totiž posmrdkávajú industrie (to je ten pravý archeologický výraz!), ktoré učitelia musia vo svojej práci používať.

Hlavnou starinou z nich je papierová triedna kniha v pevných doskách, s ktorou povinne vstupujú na vyučovacie hodiny. Je to sofistikovaný dokument, ktorý si na naše časy žiada vskutku neprimeranú starostlivosť: vpíšete chýbajúcich, vpíšete učivo, vpíšete známky, vpíšete poznámky, pochvaly, po vyučovaní škrtáte prázdne miesta (určite ste počuli, že smer škrtania máte predpísaný). S trpezlivosťou pravekého lovca vypĺňate prázdne riadky, aby ste vlastnoručne potvrdili, že ste to učenie nejako, niekde, s niekým a aj bez niekoho uskutočnili. S ručne vypisovanou triednou knihou v spoločnosti študentov, ktorí majú tu a hneď k dispozícii filmy, texty, nahrávky v rozličných formátoch, zrazu cítite, že sa tvárite nechápavo, že chtiac-nechtiac pripomínate jaskynného človeka pred výkladom s LCD televízormi.
Aj takéto predstavy vám preletia hlavou, keď snívate o šikovnom programe vo finančne nenáročnom tablete, do ktorého niekoľkými kliknutiami poznačíte všetko to, čo si žiada archaická triedna kniha (od chýbajúcich žiakov až po učivo). Váš sen môže mať aj pokračovanie: údaje v z vášho elektronického pomocníka v pohode prenesiete tam, kam potrebujete, do mejlu, do elektronickej žiackej knižky (známky neprepisujete, len prenášate!), do školského informačného systému.
Okrem toho si na vyučovaní spomeniete napríklad na Dálího obraz Horiaca žirafa. Chcete ho mladým ukázať? Aha, veď tu je. Potrebujete zvukový prejav kazateľa Martina Luthera Kinga? Započúvajme sa do jeho slov. Potrebujete úryvok z filmu Ucho? Pozrite, čo robí s človekom život v totalite. Nech sa páči, nemusíte sa presúvať z jednej jaskyne do druhej, stačí, keď zostanete v tejto jednej triede, tu máte všetko: obraz aj zvuk, text aj maľbu, pokus aj vzorec.


Aké zaujímavé môže byť vyučovanie, keď sa včerajší neandertálec náhle zobudí zo sna a zistí, že dnes používa technológie (to je ten pravý moderný výraz!), ktoré žiakom naozaj vyhovujú? Aká povzbudzujúca môže byť práca v škole, keď učiteľ miesto pazúrika používa softvér? Aký skvelý manažér môže sedieť na stoličke ministra školstva či riaditeľa školy, ktorý učiteľom i žiakom pomáha lepšie si uvedomiť, že už nie sú v praveku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

PLUS

Ako dostať ministra za mreže? Učme sa od Rumunska

Rumunom sa darí bojovať s korupciou.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?