Cvičenie z rétoriky. Garant predmetu: Pavol Paška

Autor: Karel Dvořák | 17.1.2013 o 13:46 | (upravené 17.1.2013 o 21:25) Karma článku: 26,36 | Prečítané:  5366x

Pri sledovaní včerajšej tlačovej besedy Pavla Pašku som si spomenul na nemenovaného ministra kultúry Mečiarovej vlády, ktorý, skrytý pod baloniakom, uteká pred davom. Áno, mohli by sme tu hľadať mnoho spoločného a keby som chcel byť uštipačný, odporučil by som novinárom, aby na najbližšie stretnutie predsedovi parlamentu priniesli nejaký ten kabátik.

Okrem tejto asociácie mi napadlo, že by bolo vynikajúce, keby humanitne orientované fakulty získali videozáznam dnešnej besedy – ako dlhodobý študijný materiál určený na rozbor. Trebárs na semináre z rétoriky. Študentom by mohol prejav Pavla Pašku naozaj dobre poslúžiť: mohli by sa z neho naučiť, ako (seba)devalvujúco komunikovať vo verejnej situácii.

Skúsme teda krátky opis a pokus o výklad:

1. Novinár sa predstavuje, kladie otázku. (Pavol Paška klopí zrak, zhlboka sa nadýchne, potiahne nosom).

2. Pavol Paška oslovuje novinára výrazom „pán kolega“ (naznačuje tým komunikačnú rovnocennosť), potom chce vedieť, z ktorej redakcie novinár prichádza (Pavol Paška to dobre vie, získava však čas).

3. Po novinárovej odpovedi prichádza vtipná analógia – jej cieľom je zosmiešniť a zhodiť novinára i médium, pre ktoré pracuje (komunikačná rovnosť naznačená oslovením mizne, nahrádza ju protipól – komunikačná asymetria JA/ty). Analógia si vyžaduje čas, na prvý pohľad to vyzerá, že Pavol Paška prebral opraty komunikácie do vlastných rúk. My vieme, že ide o zámerný tematický úskok.

4. Prichádza vtip – netradične tradičný útok na médiá. Všetko – okrem športu a počasia – je stopercentná nepravda (pýtame sa teda: platí obsah vtipu aj pre Paškovu tlačovku?).

5. Pochybenie redaktora o účasti Pašku na plese by sám Paška vedel ospravedlniť. No ospravedlniť už nevie rozhovor s „Paškom“. (Áno, slovenský novinár by naozaj mal rozoznávať ústavných činiteľov, hoci...no dobre, mal by. Ak však Paška považuje rozhovor s „Paškom“ za neodpustiteľné, potom by mal za neodpustiteľnú pokladať aj prvú časť redaktorovho omylu – veď v Paškových očiach dve zlyhania sú vlastne jedným, akurát v dvoch rôznych fázach práce redaktora).

6. „Skúsme sa naozaj zaoberať vecami a skúsme byť objektívni. A tých pohľadov na objektivitu je dnes akosi až príliš, alebo neobjektivitu až príliš.“ (Rozumiete? Nerozumieme.) Paška po tejto výpovedi žiada ďalšiu otázku.

7. Novinár opakuje svoju žiadosť o vysvetlenie, prečo neschválili program schôdze. (Prirodzená a profesionálna reakcia novinára na politickú reč, ktorá sa vyhýba nastolenej téme).

8. Paška mlčí. Po chvíli ďakuje prítomným dámam a pánom. Odchádza. (Paška takto z vlastnej tlačovej besedy odchádza po druhýkrát: prvý raz odišiel komunikačne, teraz odchádza fyzicky – fyzický odchod bol vlastne vynúteným aktom, pretože bol predĺženým krokom komunikačného odchodu).

Rozbor včerajšej tlačovej konferencie Pavla Pašku by mohol byť aj skvelou úlohou na skúšku z predmetu Rétorika. Škoda len, že je to úloha, v ktorej by mal študent odhaľovať komunikačné fauly. Kiežby im naši ústavní činitelia poskytovali viac študijného materiálu na to, ako vysvetľovať spoločensky korektné a komunikačne vzorové verejné prejavy.

PS. Pán predseda, ak sa chcete poučiť o tom, ako  na verejnosti komunikovať sebavedomo a citlivo, prelistujte, prosím, knižku Jiřího Krausa Člověk mluvící. A keď sa vám nebude chcieť, stačí, keď si vypočujete zvukové nahrávky dialógov J. Lábusa a O. Kaisera.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?