Literatúra je pomalá

Autor: Karel Dvořák | 25.1.2013 o 15:51 | (upravené 26.1.2013 o 21:42) Karma článku: 14,45 | Prečítané:  615x

Táto veta zaznela v diskusii so študentmi o tom, prečo by čítanie literatúry malo byť dôležitou činnosťou v živote súčasného človeka. Odvtedy mi vytrvalo straší v hlave. Aj keď som romány a básne urputne bránil, na toto tvrdenie som bol naozaj krátky a iba ťažko som hľadal protiargument. Bol som teda zvedavý na pozadie tejto myšlienky. Vysvetlenie som dostal. Spakruky.

No viete, pán učiteľ, keď si pustíte film, celý príbeh máte v sebe zhruba po dvoch hodinách. Netrvá to dlho a vy viete, kto s kým, prečo a s akým výsledkom. Nečakáte, všetko dostanete hotové, bez zdržovania hry. S románom je to zdĺhavé, musíte si naň hľadať čas a vhodné miesto, občas sa musíte v knihe vracať, najmä vtedy, ak ste medzičasom zabudli, kto s kým a prečo. Bodka.

Rozsvietilo sa mi. Keď futuristi na začiatku minulého storočia vzývali rýchlosť ako umelecký ideál, možno ani netušili, že na začiatku nasledujúceho storočia sa tento ideál stane životným štandardom, normálom, v ktorom budú mladí pokladať čítanie literatúry za nemotorný druh komunikácie. Za nechuťou stretnúť sa s bohatstvom literárnej tvorivosti zrejme nebude iba fakt, že literatúra je povinnou súčasťou školského vysedávania v laviciach. Je za ním aj divoké tempo života zakliate v silných motoroch, v šikovných mobiloch, v najrýchlejšom internete.

Aj keď viem, že literatúru nezrýchlim, Shakespeara i Feldeka, Orwella aj Tatarku budem brániť ďalej. A pomaly.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?