Keď vychováva film

Autor: Karel Dvořák | 23.11.2014 o 9:13 | (upravené 23.11.2014 o 15:08) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  733x

Nazrieť aspoň jedným očkom do pracovných materiálov učiteľa občianskej výchovy môže byť niekedy inšpirujúce aj pre slovenčinára. Stalo sa mi to približne pred dvomi mesiacmi, keď som takýmto spôsobom objavil dokument Deti z Leningradskej stanice.

Postupoval som rutinne: televízor na katedru, študenti, poďte bližšie, aj ty, čo čakáš na koniec každej hodiny, aby si lepšie videl. Stlačil som play. Nasledujúcich tridsať päť minút sme prestali dýchať. Také ticho v triede ešte nebolo. Rozhovor po filme sa zámerne nekonal. Stihol som však rozdať Deklaráciu práv dieťaťa (1959), ktorú som tiež našiel v polici kolegyne občiankárky.

Ak Dostojevskij niekde napísal, že mieru civilizovanosti naznačuje životná úroveň väzňov, potom ho treba poopraviť: mieru civilizovanosti presne ukazuje úroveň starostlivosti o deti. Film o detských bezdomovcoch v moskovskom metre detailne stvárňuje, kam až môže zájsť dlhodobé ignorovanie základných ľudských práv. Dokument je z roku 2005, teda z obdobia, keď v Rusku pokračuje druhé funkčné obdobie prezidenta V. Putina. Nemožno veriť, že sa odvtedy niečo zmenilo v postavení detí vo filme. Správa o situácii detí v hlavnom meste Ruska je hrozivá: peklo na zemi, morová rana, totálna beznádej. Aj takto to vyzerá v krajine, ktorá nám celoročne poskytuje hokejovú radosť (nič proti Slovanu, pokojne ďalej fandite).

Na ďalšej hodine dostali študenti úlohu: vyberte z Deklarácie tri práva, ktoré deti vo filme nemali. Dostalo sa mi niekoľko úškrnov a uštipačných poznámok. No dobre, asi si myslíte, že boli porušené všetky ich práva. Vyberte teda tri, ktorých porušovanie považujete za najzávažnejšie a napíšte aj odôvodnenie. Mali možnosť sa zamyslieť, myšlienky položiť na papier, uvedomiť si – svoje vlastné šťastie. Film o deťoch žijúcich v útrobách moskovského metra im poskytol desiatky podnetov uvedomiť si hodnoty domova, ľudskej blízkosti, bezpečia a starostlivosti. A na slovenčine si napíšeme úvahy o tom, prečo je nevyhnutné chrániť deti pred nebezpečenstvami dospelého sveta.

Na fakultách, ktoré vychovávajú budúcich učiteľov, sa často zdôrazňuje požiadavka využívať vzťahy medzi vyučovacími predmetmi. Z úst docentov a profesorov to môže vyzerať ako hotová veda. Niekedy stačí naozaj málo: nazrieť očkom do pracovných materiálov kolegu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?