Konšpiračný balónik v mienkotvornom denníku?

Autor: Karel Dvořák | 9.4.2015 o 19:44 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  2073x

Tento text by vlastne nemal vzniknúť. Môže totiž vyvolať dojem, že ešte nafúkne a zviditeľní dobre oživenú mediálnu bublinu. Za pokus to však stojí, najmä keď hneď na začiatku zaznie, že pôjde o vyfúknutie prázdna zo škandalózneho balónika.

Učiteľka priniesla gymnazistom voľne dostupný časopis tradične označovaný za slovenskú Mekku konšpiračných hypotéz (slovo teória by pri štipke odbornej hrdosti nemalo zaznieť). A téma je na svete. Veď prečo nie – keď už o školstve verejne čušíme či prinajmenšom si šepkáme, aspoň si na tomto ihrisku nahlas zakonšpirujme.

Najlepším receptom v tejto disciplíne je vyzoomovať udalosť tak, aby pôsobila konfliktne, aby vyvolávala nepokoj, spravodlivý hnev a hlavne pobúrené otázky: Akí sú tí učitelia nekompetentní, keď vzdelávajú naše deti propagandou? To naozaj chceme vychovávať budúcich občanov-demokratov fantazmagóriami o všemocnosti tajných spolkov, rádov a bratstiev? A to je fakt, že do informačnej vojny niekto regrutuje už aj učiteľky vyzbrojené triednymi knihami? Neslýchané, však? Hrozbu ešte prikoreniť obavou detského psychológa o harmonický vývoj mládeže (Apropos: môže niekto pri odbornej príčetnosti hovoriť o negatívnom smere harmonického vývoja osobnosti?). Potrebná mediálna disharmónia zrazu spoľahlivo bzučí v hlave.

Ešteže máme kompetentných novinárov. Jeden z nich (R. Cuprík) najskôr napísal článok vyvolávajúci škandál - ten možno dosiahnuť napríklad neľútostnou charakteristikou sporného časopisu. O čosi neskôr mu zrejme došlo, že sa ešte pred prvou napísanou vetou mal dôsledne zaujímať o vysvetlenie učiteľky, ktorá zodpovedá za obsah vyučovania aj za výber pomôcky. Ak to aj urobil, nemal sa uspokojiť s informovaním o neochote respondentky telefonicky odpovedať na otázky. Získať odpovede od všetkých zainteresovaných strán – to by mal vedieť každý, kto začul pár kompetentných viet o profesijnej etike novinára. Kto o nej netuší, ten musí písať druhý článok, ktorým ten predchádzajúci v podstate dementuje. Z neho sa znepokojený čitateľ, ktorý pri téme vydržal(!), konečne dozvie, že učiteľka využila iba fotografiu na obálke (z článku sa nedozvieme, o aký obrázok išlo, no konšpiračne tuším, že išlo o tvár vojaka z minuloročného augustového čísla).

Zhrnuté a podčiarknuté: konšpiračný balónik nad košickým gymnáziom vyprázdnil autor sám. Novinár z denníka SME svojím článkom oslovil protikonšpiračne založenú verejnosť a pritom využil sprisahanecký výstroj, za ktorý by sa nezačervenal ani dobre zaplatený mediálny troll.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?